Novodobý systém starostlivosti o prirodzene vlnité či kučeravé vlasy popísaný britskou autorkou Lorraine Massey v knihe Curly girl: The handbook. Celosvetový trend podpory prirodzenej vlnitosti vlasov, ktorý je možné aplikovať nielen pri africkom type vlasového vlákna.

Základná idea a filozofia
CGM – Curly girl metóda – vychádza z myšlienky podpory voľnosti a neobmedzovania prirodzeného a zdravého vzhľadu vlasov. Roky totiž využívame chemické či mechanické preparáty, ktorými sa snažíme dosiahnuť vytúžený vzhľad nášho účesu. Mnohokrát si však ani neuvedomujeme, že chemické látky (silikóny, sulfáty či parabény) v kombinácii s pravidelným žehlením vlasov roky potláčajú prirodzený vzhľad vlasového vlákna a zbytočne ho zaťažujú.

Naučte sa svoje prirodzené kučierky a vlnky milovať a nebojujte s nimi, to je motto autorky CGM.

0. PRÍPRAVA PRED UMYTÍM
Spôsobu prístupu s CGM metóde je mnoho, pričom vždy záleží od vášho typu vlasu, jeho štruktúry a poréznosti. Pred umytím vlasov je však vhodné dodať im hydratáciu a zabaliť ich na pár minút do vlasovej masky alebo olejového zábalu, aby lepšie vstrebávali pripravené produkty. Tento proces však označujeme ako 0. fázu, keďže jemnovlásky zrejme radšej siahnu po Vlasových vodách – hydrolátoch, aby si nezaťažovali vlasové vlákno olejami alebo maslami.

1. UMÝVANIE VLASOV
Kučeravé a vlnité vlasové vlákno je prirodzene suchšie a krehkejšie v porovnaní s úplne rovnými vlasmi. Chemické látke obsiahnuté v tradičných vlasových prípravkoch so silnou čistiacou schopnosťou, napr. sulfáty (SLS – Sodium Lauryl Sulfate a ALS – Ammonium Lauryl Sulfate) ich ešte viac vysušujú, a preto je potrebné nahradiť tradičné silne čistiace šampóny šetrnejšími produktami. V samotnom “penení” šampónu sa pre vlnité a kučeravé vlasy totiž neskrýva spása. Lorraine dokonca odporúča obmedziť celkové umývanie vlasov šampónom na minimum, ideálne 1x týždenne, a v medziobdobí používať iné techniky doplnenia hydratácie vlasov a stabilizácie účesu. Zároveň je potrebné vynechať z vlasovej kozmetiky silikóny, ktoré vyhladzujú a obaľujú vlasové vlákno nepriepustnou vrstvou, nakoľko nie sú rozpustné vo vode. Zvýšenú pozornosť je tiež potrebné venovať alkoholom, ktoré môžu vlas vysušovať (nie všetky sú však pre váš účes neprospešné).

2. ČESANIE PODĽA CGM
Vlnité a kučeravé vlasi sú citlivejšie na zvýšenú lámavosť. Vďaka tomu často “nerastú do dĺžky” a aj po niekoľkých mesiacoch sa zdá, že si zachovávajú rovnakú dĺžku aj bez strihania, čo však nie je ich prirodzenou vlastnosťou. Zásadou CGM je obmedzenie suchého česania vlasov, tzn. česania bez použitia vody, a dbá na používanie rozčesávacieho prípravku, ktorý uľahčí úpravu vlasov. CGM je totiž založené na mokrom česaní vlasov počas umývania, po aplikácií kondicionéra, za pomoci hrebeňa so širokými zubami a detangleru. Samozrejme však jemnovlásky môžu siahnuť napr. po kefe z diviačích štetín, ktorá napomáha úprave jemnovláskového účesu medzi jednotlivými umytiami.

3. STYLING
Jedna z hlavných tém hľadania svätého grálu kučeravej metódy.

A. Vstupnou bránou k dokonalému stylingu je vždy vlasová maska a/alebo kondicionér, ktoré už počas umývania vlasov napomáha uzamknúť hydratáciu a ochrániť vlas pred krepovatením. Podľa druhu vašich vlasov a ich aktuálnej potreby môžete zvoliť viaceré varianty:

 1. Hydratačný kondicionér – pri nedostatku vlhkosti či suchosti vlasov
 2. Proteínový kondicionér – pre dodanie lepšej definície vĺn
 3. Bezoplachový Leave-in kondicionér – vhodný medzi jednotlivými umývaniami alebo predovšetkým pre jemnovlásky, keď máte pocit, že vám klasické zmývateľné kondiconére ťažia vlasy

B. Fixácia vĺn a kučier
Zásadou CGM je aplikovať produkty (stylingovú penu, gél či custard) vždy do mokrých vlasov pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku:

 1. Aktivátor vĺn – podpora vytvorenia štrukturovaných prameňov, nanáša sa do stredných dĺžok vlasov a končekov (nie ku korienkom a vlasovej pokožke), v malom množstve, max veľkosti hrášku podľa hustoty a póreznosti vlasov, a následne sa už nevymýva
 2. Stylingová vlasová pena – pre dodanie objemu a ľahkosti vašim vlasom
 3. Stylingový gél – pre dodanie definície a pevnosti, podržania vašich vĺn a kučier

Príklad stylingových techník:

 • Styling v predklone – pre väčší objem alebo pri jemných vlasoch
  Nad vaňou do vlhkých alebo mokrých vlasov aplikáciou stylingovej peny a/alebo gélu (možné aplikovať spôsobom pena-gél-pena)
 • Styling v stoji po sekciách – ideálny ak máte veľmi husté vlasy a za použitia stylingovej vlasovej kefy (napr. denman) a vytvorenia definície cez rukoveť kefy

4. SUŠENIE VLASOV
Zvýšené teplo sa s kučeravým účesom nekamaráti. Podľa CGM by sa malo obmedziť vysúšane horúcim vzduchom a rozhodne eliminovať akákoľvek horúcu úpravu účesu – žehlenie, kulmovanie, či fénovanie na extrémne horúcim vzduchom. Samozrejme však v našej rýchlej dobe hľadáme možnosti ako nečakať hodiny na vyschnutie vlasov. Za týmto účelom je vhodné použiť fén s difuzérom (alebo nástavce na váš doterajší fén, napr. Black Orchid či Parlux Magic Sense nástavce, ktoré môžete skombinovať aj s vaším klasickým fénom, a pokiaľ nesedia, zakúpiť napr. Remington adaptér k difúzeru, ktorý vám za pár eur pomôže vhodnú difúzerovú hlavicu skombinovať aj s klasickým fénom vo vašej kúpelni (napr. Remington D52DU Universal Difuser).

Existujú viaceré spôsoby sušenia, základom však je najskôr presušit samotnú pokožku hlavy a až následne pokračovať difúzovaním v dĺžkach vlasov. Či už pri sušení v predklone (pre zabezpečenie čo najväčšieho objemu) alebo vzpriamene v stoji, základom je “nehrabať” si rukami do vlasov, aby nedošlo k rozstrapateniu vlniek.

5. VYMAČKANIE KRUSTY Scrunch Out the Crunch (SOTC)
Finálne očakávanie každého CGM umávania, plné prosieb, aby sa dostavil vysnený výsledok 🙂 Vymačkanie krusty je proces, kedy po úplnom vyschnutí vlasov, vznikne na povrchu vlasov krusta, teda síce neviditeľný, ale na dotyk citeľný povlak po použití stylingového gélu alebo peny.

Pri pevných vlasoch je to žiadaný efekt, ktorý dodá vašim vlasom šťavnatú plnosť krásnych kučier, jemnovláskam však môže spôsobiť zaťaženie a splyhnutie celého účesu, preto záleží od konkrétneho vlásku.

Túto krustu je následne možné “vymačkať” hodvábnou látkou, bavlneným tričkom či suchým uterákom z mikrovlákna, pre dodanie lesku môžete použiť aj kombináciu Vlasového oleja s niekoľkými pumpičkami Vlasovej vody a vytlieskaním priamo v dlaniach.

ĎALŠIE VYCHYTÁVKY alebo ČOMU SA VYHNÚŤ

 • nesušiť vlasy froté uterákom ale zvoliť uterák z mikrovlákna či bavlnené tričko
 • pri potrebe zopnutia vlasov je ideálne siahnuť po hodvábnych či saténových gumičkách
 • nespať s mokrou hlavou, pre zachovanie textúry vlniek je ideálne nosiť tzv. “ananás”, copík na vrchole/temene hlavy, spať na hodvábnom či saténovom návleku na vankúš alebo zvoliť hodvábne šatky či čiapky na spanie (pozor, môžu sa však cez noc zošmyknúť

Pokiaľ ste však majiteľom/kou rovných vlasov a chceli by ste dosiahnuť zvlnenie prostredníctvom CGM, bohužiaľ vám táto metóda nenapomôže dosiahnuť najvytúženejší cieľ. CGM nedokáže pozmeniť prirodzenú štruktúru vlasov, zvýrazňuje však tú, ktorú už vaše vlasy prirodzene majú. Zvlnené, vlnité či kučeravé vlasy majú totiž špecifickú textúru a väčšiu priepustnosť a teda aj absorbciu jednotlivých produktov.

Počet zobrazených produktov: 5

Zobraziť: 48 / 96 / Všetko