Alba Flora / Alba Flora Blog / Seriál 7. časť: S AKÝMI NÁZORMI O LIEČENÍ CHRONICKÝCH KOŽNÝCH OCHORENÍ NESÚHLASÍME

Seriál 7. časť: S AKÝMI NÁZORMI O LIEČENÍ CHRONICKÝCH KOŽNÝCH OCHORENÍ NESÚHLASÍME

  1. Nesúhlasíme s názorom, že ekzémy, dermatitídy a iné chronické kožné ochorenia sa nemajú umývať mydlom, pretože mydlo ich ešte viac vysušuje. Toto tvrdenie sa môže týkať mydiel, ktoré sú bežne dostupné na trhu – priemyselne vyrábané “regálové” mydlá sú vyrobené tak, že je z nich odstránený glycerín – tým sa z mydla odstráni cenná látka, ktorá by pokožke priniesla hydratáciu a vyživenie, navyše sú do nich pridávané dráždivé syntetické farby a vône.
    Nie sú pretučňované liečivými rastlinnými olejmi – bambuckým maslom, jojobovým olejom
    Nie sú do nich pridávané prídavné látky – med, ovos, kozie mlieko, peelingové častice, himalájska soľ.
  2. Nesúhlasíme s názorom, že najvhodnejšie ošetrenie ekzému je kortikoidová masť, ktorej základom sú parafíny – ropné produkty, ktoré sú vytvorené na základe destilácie ropy – mimo iného sú obsiahnuté na dne nádrží s ropnými surovinami.
  • Očistené parafíny alebo minerálne oleje (Paraffinum liquidum) sú spracované pre kozmetické účely, rovnako ako pre výrobu sviečok, podlahových voskov, leštidiel, krémov na topánky.
  • Aj vazelína, ktorá je často používaná ako základná zložka pre maste a krémy, je ropný produkt s vyššie vymenovanými vlastnosťami.
  • Ďalšou zložkou je cera microcistallina – vysoko rafinovaný kryštalický minerálny vosk – tiež odvodený z ropy. Ropné produkty pri použití na pokožku vytvárajú vodotesnú vrstvu, dráždia pokožku, podporujú upchávanie pórov, tvorbu vrások, prenikajú do organizmu, hromadia sa v obličkách, pečeni a lymfatických uzlinách.

Ropné produkty ako vazelína, parafín, minerálne oleje a parafínové vosky sa používajú ako veľmi lacná náhrada výrazne hodnotnejších rastlinných olejov, ktoré majú oproti ropným látkam zdraviu prospešné vlastnosti, ale sú pre výrobcu cenovo nevýhodné.

Nakoniec spomenieme kortikoidy: sú to vysoko účinné liečivá s rýchlym nástupom účinku, avšak predstavujú riziko mnohých nežiadúcich účinkov: oslabenie imunitného systému, zníženie vnímavosti na bakteriálne, vírusové a fungálne infekcie, aktivácia latentných infekcií, zpomalené hojenie rán, osteoporóza a osteopénia, útlm nadobličkových funkcií, cushingov syndróm, porucha metabolizmu glukózy – steroidný diabetes, žalúdočné vredy a mnohé iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a platia zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky spoločnosti Google.