Svätojánska noc v minulosti „nahradila” významný pohanský sviatok – Letný slnovrat. S dňom letného slnovratu sa spája množstvo rituálov, zvykov, povier a povestí. Medzi najznámejšie zvyky patrí pálenie a preskakovanie vatier (kult slnka).
Bylinám natrhaným v čase Jánskeho sviatku sa pripisovala zvláštna liečivá moc a nazývali sa „svätojánskym korením”. Ľudia verili, že rastliny kvitnúce na Jána majú čarovnú moc a pred východom slnka sa každá ohlasuje ľudskou rečou, akú chorobu lieči. Všetky slovanské národy poznajú povesť o zlatom kvetu papradia, ktorý možno získať len za tejto noci. Kvet prinášal šťastie a robil človeka neviditeľným. Papradie označovalo aj miesta zakopaných pokladov. Staré kroniky popisujú zložité a nebezpečné rituály, ktoré umožnia získať tento vzácny kvet. Nehovoria už o tom, koľkým šťastlivcom sa to podarilo. Mnoho ich asi nebolo ak uvážime, že papradie nekvitne.
Svätojánskych bylín sa traduje v našich končinách dosť veľa, za zmienku však stoja hlavne tri. Krv svätého Jána – Ľubovník bodkovaný, Láska svätého Jána – Materina dúška a Pás svätého Jána – Palina obyčajná.
Pýtate si pravý čarodejnícky recept na svätojánsku noc?
Určite vás neudiví, že to bude recept na Svätojánsky čaj, ktorý zaistí zdravie na celý rok. Pripraviť si takýto čaj nie je nijako ľahké. Je treba zmiešať tri diely „Krvi svätého Jána” (ľubovník bodkovaný), dva diely „Lásky svätého Jána” (materina dúška) a konečne jeden diel „Pásu svätého Jána” (palina obyčajná). Byliny majú byť samozrejme natrhané za svätojánskej noci.
Tieto bylinky však nie sú všetky, ktoré potrebujete pre svoje zdravie. Pravý tajný čarodejnícky recept na Svätojánsky čaj obsahuje deväť magických kvetov nakombinovaných podľa krajovej dostupnosti.
No pozor: pri ich zbieraní si dajte pozor na divožienky – lesné ženy, bosorky, ktoré sú postrachom ľudí počas Svätojánskej noci. Svojim spevom, tancom a sľubmi vás vylákajú von a počarujú vám.